Subscribe to RSS Feed Twitter Facebook E-mail
Neapărat

Street Delivery București #8

941109_381980648588781_804839561_n

A început.
facebook.com/event

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

June 14, 2013   0 Comentarii

Kinofest 2012.

facebook.com/event

Cinema Europa: 15 lei/zi
Biletele se găsesc în avans, la magazinele Diverta, sau online la myticket.ro. Pe 26-28 octombrie, biletele se cumpără de la Cinema Europa.

Mansarda Bastilia: 10 lei/zi

Biletele se pot cumpăra de la Librăria Bastilia.
Intrarea la Institutul Cervantes, Club Energiea şi ComicBookCity Café este liberă.

Intrarea la concertul Loungerie2 este gratuită.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

October 26, 2012   0 Comentarii

Rokolectiv Festival 2012.

facebook.com/event

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

March 26, 2012   0 Comentarii

Coachella 2012.

www.coachella.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

January 13, 2012   0 Comentarii

FNT 2011 | 28 Octombrie – 6 Noiembrie.

Astazi incepe Festivalul National de Teatru 2011.
Info bilete: fnt.ro/info-bilete
Program: fnt.ro/program

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)

October 28, 2011   0 Comentarii

Kinofest 2011.

Kinofest 2011 Program

Cinema Union

Friday, 28.10

16.00-17.00 OFF Competition (1), animation
17.10-18.50 FICTION Competition (1)
19.00-20.50 FICTION Competition (2)
21.00 AVON Movie for Respect (parallel competition, with social theme)

Saturday, 29.10

16.00-17.00 OFF Competition (4), fiction shorts
17.10-18.45 ANIMATION Competition (1)
19.00-19.55 ANIMATION Competition (2)
20.10-21.45 ANIMATION Competition (3)

Sunday, 30.10

16.00-16.45 OFF Competition (5), animation
17.00-18.25 “5 o’clock shorts” (British shorts, programme supported by British Council Bucharest)
18.40-19.30 MICROMOVIE Competition
19.40-20.10 Best Micromovies (programme supported by Orange România)
20.10-21.30 Made in Taiwan (animations made by the students of the National Yun-lin University of Science and Technology)

Hungarian Cultural Center

Friday, 28.10

16.00-16.50 Hungarian Shorts
17.10-18.00 OFF Competition (2), animation
18.00-19.40 Tortilla de cortometrajes (spanish fiction shorts)
19.55-21.40 Comedy shorts (1)

Saturday, 29.10

15.30-16.30 OFF Competition (3), animation
16.40-18.20 Adventures in Motion (interesting technics and artistic expression)
18.30-20.15 FICTION Competition (1)
20.25-22.00 FICTION Competition (2)

Sunday, 30.10

16.00-17.00 OFF Competition (4), fiction
17.10-18.45 ANIMATION Competition (1)
19.00-19.55 ANIMATION Competition (2)
20.10-21.45 ANIMATION Competition (3)

Garage Hall 

Friday, 28.10

16.00-17.00 Best of Kinofest (1)
17.10-18.30 OFF Competition (3), animation
18.40-19.50 Best of Kinofest (2)
20.00-21.45 Adventures in Motion
22.00 Live concert TunesInnaOurHeads

Saturday, 29.10

16.00-17.20 Best of Kinofest (3)
17.30-18.30 OFF Competition (1), animation
18.40-20.00 Made in Taiwan
20.10-21.50 Comedy Shorts (1)

Sunday, 30.10

16.00-17.45 Tortilla de cortometrajes
18.00-19.00 Comedy Shorts (2)
19.00-20.00 Panorama Filmakademie Baden-Württemberg (Institut für Animation, Visual Effects und Digitale Postproduktion)
20.10-21.10 OFF Competition (2), fiction

facebook.com/kinofest

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)

October 26, 2011   0 Comentarii

START – Festival Dilema Veche.

Program + alte detalii: festival.dilemaveche.ro

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

September 30, 2011   0 Comentarii

UNDERCLOUD – Festival de Teatru Independent de Orice.

29 august – 10 septembrie 2011 | La MUSE.
www.daya.ro

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)

August 29, 2011   0 Comentarii

PENINSULA | 2011 | 25 – 28 August.

aug. 25: Guano Apes * Tankcsapda * Foreign Beggars * K’s Choice * Zdob si Zdub * Palotai vs. DJ Vasile * Parno Graszt * R.O.A. * Magashegyi Underground * Urma * Stereo Palma * Recycle Bin * Katapult * Kid Chriss * Gojira

aug. 26: Kasabian * Danko Jones * Markus Schulz * Andy C * N.O.H.A * Sunnery James & Ryan Marciano * Belga * Intim Torna Illegál * Tündérground * Grimus * Reality Engine * Les Elephants Bizarres * The MOOoD * Fading Circles

aug. 27: Iggy & the Stooges * Chase & Status and MC Rage * Nick Warren * Subscribe * Şuie Paparude * Moby Dick * Anima Sound System * Vad Fruttik * Alvin és a Mókusok * Luna Amară * Horace Dan D * Goranga&Missile * AIM

aug. 28: Within Temptation * Hammerfall * Gentleman and the Evolution * Dub FX * Tiga * Borgore * Pokolgép * Ganxsta Zolee és a Kartel * Compact * Vunk * Guess Who * Mihai Popoviciu * Toulouse Lautrec

peninsula.ro

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

August 3, 2011   0 Comentarii

Incepe TIFF-ul.

L-am văzut pe Diavol (Akmareul Boatda) | Kim Jee-Woon | Vineri – 03.06.2011 | Cinema Arta | Ora 19:30.
Nader și Simin, o despărțire (Jodaeiye Nader az Simin) | Asghar Farhadi | Vineri – 03.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 15:30.
An bisect (Ano Bisiesto) | Michael Rowe | Vineri – 03.06.2011 | Cinema Arta | Ora 22:30.
Drumul de întoarcere (The Way Back) | Peter Weir | Vineri 10.06.2011 | Mănăştur Open Air | Ora 22:00.
Incendii (Incendies) | Denis Villeneuve | Sambata 04.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 17:45.
Pina (Pina) | Wim Wenders | Sambata 04.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 20:30.
Orgia morţilor (Orgy of the Dead) | A.C. Stephen | Duminica 12.06.2011 | Cinema Victoria | Ora 00:15.
Zombie cu ţâţe mari | (Kyonyu Dragon: Onsen Zombies vs. Stripper 5) | Takao Nakano | Duminica 05.06.2011 | Cinema Victoria | Ora 00:00.
Pescuit nocturn (Paranmanjang) | Park Chan-wook, Park Chan-kyong | Duminica 05.06.2011 | Cinema Victoria | Ora 19:45.
Cumplit de fericită (Sykt Lykkelig) | Anne Sewitsky | Sambata 04.06.2011 | Cinema Victoria | Ora 18:45.
Principii de viaţă (Principii de viaţă) | Constantin Popescu | Marti 07.06.2011 | Cinema Victoria | Ora 18:30.
Nu e dracul atât de negru | (Smukke Mennesker) | Mikkel Munch-Fals | Joi 09.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 11:00.
Bucharestless (Bucharestless) | George Dorobanţu | Joi 09.06.2011 | Cinema Victoria | Ora 16:00.
Moara şi crucea (The Mill and the Cross) | Lech Majewski | Joi 09.06.2011 | Cinema Arta | Ora 17:00.
Tatăl fantomă (Tatăl fantomă) | Lucian Georgescu | Vineri 10.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 18:00.
Loverboy (Loverboy) | Cătălin Mitulescu | Vineri 10.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 20:30.
Aripi de foc (Aripi de foc) | Tedy Necula | Vineri 10.06.2011 | Cinema Arta | Ora 12:00.
Visul lui Adalbert (Visul lui Adalbert) | Gabriel Achim | Sambata 11.06.2011 | Cinema Victoria | Ora 17:45.
Şcoala noastră (Şcoala noastră) | Mona Nicoară, Miruna Coca-Cozma | Duminica 05.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 20:00.
Dacă bobul nu moare | (Dacă bobul nu moare) | Sinişa Dragin | Sambata 11.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 15:30.
O zi din viață (Life in a day) | Kevin Macdonald | Duminica 12.06.2011 | Cinema Florin Piersic | Ora 20:30.

* neaparat de vazut.

* de vazut.

Programul complet pe: www.tiff.ro

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

June 3, 2011   0 Comentarii

Green Hours International Jazz Fest | 19 – 22 Mai 2011.

Program

JOI 19 MAI, începând cu ora 19.00 – SOPHISTICATED LADIES

– ALEXANDRINA (RO/ MD) – Alexandrina Hristov – pian, voce

– MARIA RĂDUCANU & CHRIS DAHLGREN (RO/ US) – Maria Răducanu – voce, Chris Dahlgren – contrabas

VINERI 20 MAI, începând cu ora 19.00

– TREI PARALE (RO) – Florin Iordan – cobză, fluiere, Daniel Pop – voce, fluiere, Beatrice Iordan – cobză, Dinu Petrescu – percuţie

– MARILYN MAZUR Group (DK) – Marilyn Mazur – baterie, percuţie, Fredrik Lundin – saxofon şi flaut, Krister Jonsson – ghitară
Klavs Hovman – contrabas

SÎMBĂTĂ 21 MAI, începând cu ora 19.00:

– TWIN THOUGHTS (RO/ IT/ HR) – Cristian Soleanu – saxofon tenor şi sopran, George Dumitriu – ghitară electrică, live electronics, Mattia Magatelli – contrabas, Kristijan Krajnčan – baterie, percuţie

– POLAR BEAR (UK) – Peter Wareham – saxofon tenor, Shabaka Hutchings – saxofon tenor, Leafcutter John – electronics Thomas Herbert – contrabas, Sebastian Rochford – baterie

DUMINICĂ 22 MAI, începând cu ora 19.00:

– IMAGO MUNDI (RO)- Oana Mariş – oboi, drîmbă, tamburină, Daniel Ivaşcu – darbuka, bendir, rainstick, shakers, clopoţei
Cătălin Ştefănescu – baglama, cobză, ghitară, Ştefan Barbu – vioară, frame drum, Adrian Buciu – flaute, shakers

– MOŻDŻER, DANIELSSON, FRESCO Trio (PL/ SE/ IL)- Leszek Możdżer – pian, Lars Danielsson – contrabas, violoncel, Zohar Fresco – percuţie

www.greenhours.ro

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

April 30, 2011   0 Comentarii

Cannes 2011 | 11-22 Mai.

Competitia oficiala.

“Michael” de Markus Schleinzer,
“Footnote” de Joseph Ceydar,
“Once upon a time in Anatolia” de Nuri Bilge Ceylan,
“Hanezu No Tsuki” de Naomi Kawase,
“Sleeping beauty” de Julia Meigh,
“Pater” de Alain Cavalier,
La piel que habito” de Pedro Almodóvar,
Melancholia” de Lars Von Trier,
Tree of life” de Terence Malick,
La source des femmes” de Radu Mihăileanu,
“Polisse” de Maïween,
“We need to talk about Kevin” de Lynne Ramsay,
“This must be the place” de Paolo Sorrentino,
Le gamin au vélo” de Jean-Pierre et Luc Dardenne,
Le Havre” d’Aki Kaurismäki,
“L’Apollonide” de Bertrand Bonello,
Habemus papam” de Nanni Moretti,
Ishimei” de Takeshi Miike şi
“Drive” de Nicolas Winding Refn.

Un Certain Regard

Restless” de Gus Van Sant,
“The Hunter” de Bakur Bakuradze,
“Halt Auf Freier Strecke” de Andreas Dresen,
Hors Satan” de Bruno Dumont,
“Martha Marcy May Marlene” de Sean Durkin,
“Les Neiges du Kilimandjaro” de Robert Guédiguian,
“Skoonheid” de Oliver Hermanus,
“The Day He Arrives” de Hong Sangsoo,
“Bonsai” de Cristian Jimenez,
“Tatsumi” de Eric Khoo,
Arirang” de Kim Ki-duk,
“Et maintenant on va oú?” de Nadine Labaki,
Loverboy” de Cătălin Mitulescu,
“Yellow Sea” de na Hong-jin,
“Miss Bala” de Gerardo Naranjo,
“Trabalhar Cansa” de Juliana Rojas şi Marco Dutra,
“L’Exercice de l’etat” de Pierre Schoelller,
“Toomelah” de Ivan Sen şi “Oslo, August” de Joachim Trier.

În afara competiţiei:
Midnight in Paris“, de Woody Allen, – proiectat in deschidere.
The Beaver” de Jodie Foster,
“The Artist” de Michel Azanavicius,
“La conquête” de Xavier Durringer şi
“Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides” de Rob Marshall.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

April 15, 2011   0 Comentarii

Garana Jazz Festival 2010.

.

Bilete: 50 lei/seară – Abonamente: 170 lei/bucată

Program:

Joi, 22 iulie
FUNCKY GROWL (România)
ELINA DUNI QUARTET (Elveția)
TERJE RYPDAL, MIROSLAV VITOUS & GERALD CLEAVER

Vineri, 23 iulie
BELA FLECK, ZAKIR HUSSAIN & EDGAR MEYER

Sâmbătă, 24 iulie
WOLFERT BREDERODE QUARTET (Olanda)
MARCIN WASILEVSKI TRIO (Polonia)
WOLFGANG MUTHSPIEL (Austria)
DJABE (Ungaria)

Duminică, 25 iulie
BEGA BLUES BAND (România)
PATRICIA BARBER QUARTET (SUA)
TRYGVE SEIM&FRODE HALTLI (Norvegia)
DAN BERGLUND’S TONBRUKET (Suedia)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

June 28, 2010   4 Comentarii